Výchova a socializace štěněte

Rozvíjení kořistnického pudu a základy pro přivolání psa.

Štěně se učí zároveň socializovat v kolektivu štěňat, a to z důvodu, aby nebylo při dospívání agresivní k ostatním pejskům. Naučíte se, jak štěně přivolat k sobě v době, kdy má jiný silnější podnět, než jste momentálně vy. 

S docházkou štěňátka na cvičiště byste neměli začít dříve, dokud není štěně plně očkované.

 

Pes, tak jako vlk, je sociální tvor, který je nerad sám.

Největší chybou je neuvědomit si, že většina psího chování je způsobena adaptací a podněty prostředí a vyvolána motivačními faktory.

Přicházíme domů a štěňátko na nás skáče a štěká a my dáme stěněti pamlsek, protože je milé a malé. Ale uběhne půl roku a štěňátko téměř dospěje. A nastává nám problém v chování štěněte. Štěně na nás skáče víc a víc a o štěkání ani nemluvím. A kdo za to může? Samozřejmě my, protože jsme ho za to, že na nás skákalo a štěkalo, odměňovali.

Hyperaktivita štěněte je často výsledkem nedostatečné stimulace. Pokud štěně nebo dospělý pes nevyužívá dostatečně své schopnosti nebo nejsou uspokojeny jeho potřeby, často při první příležitosti přehnaně reaguje.

Léčbou nedostatečné stimulace je aktivizace štěněte vhodným cvičením. Jeho přirozené schopnosti se dají rozvíjet a využít prostřednictvím stopování, vyhledávání a výcviku ovládání těla štěněte.

Zaměstnání související s ovládáním těla je prokázanou terapií nejen pro hyperaktivní štěňata. Štěňata se zklidní více při cvičení rovnováhy a kontrolovanými tělesnými činnostmi, než výbušnými aktivitami jako je třeba běhání a skákání.

Naše štěňátka tedy musíme cvičit, abychom je mohli doma nechat samotné, pokud to bude potřeba. Zanedbání takového výcviku štěněte může vyústit v pozdější vážné problémy. Občas se jako výsledek ponechání štěněte o samotě projevují fobie, někdy dokonce neurózy.

Majitelé by měli svým štěňatům dovolit hrát si s jinými štěňaty a umožnit jim poznat důležité aspekty psího života, které jim později pomohou zvládnout setkání s jinými psy bez problémů.

Pokud má vaše štěňátko možnost rozvíjet svou osobnost a uspokojovat svoje potřeby, bude vyrovnané a spokojené.

Vyrovnaný a spokojený pes = spokojený páníček