Nacvičování obran

Základy obran

Pokračování rozvíjení kořistnického pudu a seznamování se se situacemi , které vás mohou potkat kdekoliv a pejsek z nich nebude překvapený.

 

Pokročilé obrany a příprava obran na zkoušky všestranného výcviku

Není pravdou, že když figurant učí pejska kousat na hadry, pešky a rukávy, že by potom měl být agresivní ke svému okolí, jak ke psům tak k lidem. Figurant vhodným výcvikem obran rozvíjí kořistnický pud pejska. Figurant pracuje na rozvíjení kořistnického pudu takovým způsobem, aby byl z 80% figurantem podporován kořistnický pud a 20 % agresivity je třeba s pomocí figuranta učit psa až v pozdějším věku, když je řádně upevněn kořistnický pud. Toto je výcvik pro sportovní kynologii.

Je třeba si tedy říci, proč se tedy kouše:

  •  je to krásná disciplína pro všechny zúčastněné strany. Pro psa, figuranta a také psovoda, který rozhodne o tom, zda tuto disciplínu chce svého psa učit.
  • podle mého názoru je vždy dobré u pejska kořistnický pud rozvíjet

PRAXE:

Pes je hnán loveckým pudem. Pes chce ulovit peška nebo rukáv, ale bojí se figuranta. A máme tu důvod, proč tedy koušeme s figurantem. Je třeba pejska seznámit se situací, které se obává a zpříjemnit mu setkání s člověkem - figurantem.

Obranné chování:

Podle toho, které chování bude v daný moment silnější, takové pes zachová. Figurant musí chování psa vždy správně odhadnout a přizpůsobit své chování a postupy při výcviku. Každý dobrý trénink psa posiluje v jeho chování a pejsek pak nereaguje přehnaně na vnější vlivy.

Samozřejmě umíme i nácvik obran pro služební kynologii, kdy pes hlídá objekt, chodí se strážným a pod., aby byl stále v pozoru. Rozdíl je v nácviku obran a tedy i v práci figuranta.

Ve všech případech je důležité pravidelné procvičování a četné opakování nácviku obran.